Szukaj

Czasownik - tryby

 Język niemiecki,  Gramatyka Język niemiecki, Gramatyka

Tryp przypuszczjący 

Tryb przypuszczający Konjunktiv tworzymy w różnych czasach gramatycznych. Forma Konditional jest formą opisową trybu przypuszczającego, stosujemy ją w przypadku dwuznaczności, pokrywania się form.

Konjunktiv Präsens. Czas teraźniejszy trybu prypuszczającego tworzy się przez dodanie do tematu czasownika odpowiednich końcówek. Ważne jest, że dla wszystkich rodzajów czasownikówKonjunktiv tworzymy regularnie (np. bez zmiany samogłoski). We wszystkich końcowkach występuje "e", 1 i 3 os. l. poj. mają takie same formy.

Czas przeszły Imperfekt trybu przypuszczającego nie ma znaczenia przeszłości. Odnosi się do teraźniejszości i przyszłości. Forma Konjunktiv Imperfekt czasowników słabych jest taka sama jak forma w trybie oznajmującym.
Konjunktiv Imperfekt czasowników mocnych tworzymy dodając do formy Imperfekt czasowników mocnych trybu oznajmującego odpowiednie końcówki trybu przypuszcającego. Samogłoski a, o, u ulegają przegłosowi: ä, ö, ü. To samo dotyczy czasownikow nieregularnych i modalnych.

Konjunktiv Perfekt tworzymy używając formy Konjunktiv Präsens czasownika "haben" lub "sein" + Partizip II .

Konjunktiv Plusquamperfekt tworzymy analogicznie, lecz używając formy Konjunktiv Imperfekt czasownika "haben" lub "sein".

Konjunktiv Futur I tworzymy za pomocą formy Konjunktiv Präsens czasownika "werden" + bezokolicznik czasownika podstawowego.

Tryb Konditional jest opisową formą trybu Konjunktiv. Stosujemy go jeżeli formy trybu przypuszczającego pokrywają się z trybem oznajmującym. Tworzymy go przy pomocy formy Konjunktiv Imperfekt czasownika werden (czyli würde) oraz bezokolicznika czasownika podstawowego.

Tryp rozkazujący

Tryb rozkazujący możemy tworzyć tylko dla 2 os.l.poj., 2 os.l.mn, 3 os.l.mn {f. grzecznościowa}
- dla 2 os. l. poj. tworzymy tryb rozkazujący odrzucając "-n" od bezokolicznika czasownika. Często w mowie potocznej odrzuca się też poprzedzające "e". W przypadku czasowników mocnych zmieniających samogłoskę , tryb rozkazujący tworzymy od formy 2os.l.poj. poprzez odrzucenie zaimka osobowego (du) i końcówki "-st".

Czasowniki 2 os. l.poj. 2 os. l.mn. 3 os. l.mn.
regularne sagen sag(e) sagt sagen Sie
z rdzenną samogłoską ulegającą przegłosowi w 2 i 3 os. l.poj. fahren fahr(e) fahrt fahren Sie
o temacie zakończonym na: d-, t-, ffn-, chn-, tm- öffnen öffne öffnet öffnen Sie
o temacie zakończonym na : ig- erledigen erledige erledikt erledigen Sie
o bezokoliczniku zakończonym na : -eln
     - ern

handeln plaudern

handle plaudere

handelt plaudert

handeln Sie plaudern Sie

góra strony
Żródła: wikipedia.pl, teksty nadesłane

Serwis języki obce memento.pl jest serwisem społecznościowym, publikuje materiały nadesłane przez internautów i nie odpowiada za treść umieszczanych tekstów oraz komentarzy. Serwis języki obce memento.pl dokłada wszelkich starań, aby weryfikować nadsyłane materiały oraz dbać o ich zgodność z polskim prawem.
  

Ciekawe ebooki edukacyjne

Szybka nauka języków obcych Język niemiecki
Jak szybko i skutecznie uczyć się języków obcych, wykorzystując możliwości własnego umysłu?

Angielskie czasy Język niemiecki
Poznaj 7 czasów, które wystarczą Ci do sprawnej komunikacji. Po co uczyć się wszystkich czasów angielskich? Przecież Anglicy używają najczęściej tylko kilku z nich!

Język angielski Język niemiecki
Repetytorium gramatyczne dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Prawie 230 stron.

Business English dla każdego Język niemiecki
Naucz się rozmawiać po angielsku przez telefon, negocjować, odczytywać działania matematyczne, analizować statystyki, pisać raporty, CV, faktury, ogłoszenia i wiele innych biznesowych pism

Pułapki i ciekawostki języka niemieckiego Język niemiecki
Poznaj czyhające na Ciebie pułapki i zaskakujące ciekawostki w języku niemieckim!

Matura ustna z języka angielskiego Język niemiecki
Egzaminator radzi, jak zdać maturę, nie będąc orłem z angielskiego. Ponadto wiele rad i pożytecznych wskazówek, w jaki sposób najlepiej zaprezentować swoją wiedzę w trakcie egzaminu.

Język niemiecki Język niemiecki


Dodaj pracę !!!
Dodawanie prac
chwilowo wstrzymane